PORADNIK
poradnik foto2

Czym sugerować się przy projektowaniu ogrodzeniaAby uniknąć przykrych niespodzianek podczas budowy ogrodzenia warto poświęcić czas na zaplanowanie ogrodzenia. Czas, który zainwestujemy w plan, oszczędzi nam bólu głowy podczas jego budowania, ponieważ dobry plan będzie zawierał wszystkie elementy, o których nie pomyślelibyśmy ad hoc.

Pierwszą rzecz, którą należy określić przy planowaniu ogrodzenia jest materiał jaki zostanie wykorzystany przy jego budowie, tzn. czy ogrodzenie będzie w całości z tego samego materiału, czy może front będzie z jednego, a pozostała część z innego materiału. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, a zażyczymy sobie ogrodzenie z przęseł palisadowych to koszty takiego ogrodzenia będą wysokie. Natomiast jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie frontowe z przęseł palisadowych, zaś resztę ogrodzenia z siatki lub paneli, koszty ogrodzenia spadną.Należy pamiętać tutaj o funkcjach jakie ma pełnić ogrodzenie. Jeśli jest to tylko funkcja reprezentacyjna to warto zdecydować się na ogrodzenie, które będzie ładnie wyglądało oraz będzie trwałe. Natomiast jeśli mamy zamiar wygłuszyć głośne sąsiedztwo ruchliwej ulicy warto zdecydować się na front reprezentacyjny, a resztę ogrodzenia z np. prefabrykowanych płyt betonowych lub trochę droższa opcja jaką są przęsła tzw. żaluzyjne.

Ważnym elementem każdego ogrodzenia jest brama wjazdowa na posesję. Brama nie może mieć mniej niż 2,4m szerokości, jednak dla samochodów osobowych najlepiej jeśli ma 3,5-4m. Czym szersza brama, tym łatwiejszy wjazd dla samochodu. Najważniejszym aspektem jest podjęcie decyzji jaki rodzaj bramy wybieramy – dwuskrzydłowączy przesuwną. Brama dwuskrzydłowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy mamy wąską ale głęboką posesję, wtedy brama ma swobodę, żeby się otworzyć. Tego typu brama nie będzie miała zastosowania, gdy podjazd nie jest płaski. Zimą trzeba mieć na uwadze, że należy odśnieżyć szeroki plac, tak aby brama nie napotkała żadnej przeszkody podczas otwierania. Brama samonośna sprawdza się na posesjach, które są szerokie, tego typu brama potrzebuje dużo miejsca wzdłuż ogrodzenia aby mogła się w pełni otworzyć. Niezależnie od tego na jaką bramę się zdecydujemy miejmy na uwadze montaż napędu, nawet jeśli nie chcemy zakładać go od razu, warto aby producent przygotowała nam bramę pod napęd. Dzięki temu nie stracimy gwarancji.

Furtka najczęściej jest umiejscowiona obok bramy. Furtka powinna mieć co najmniej 90 centymetrów szerokości. Najczęściej wybierana jest w takim samym stylu co brama. Przy planowaniu należy pamiętać o stronie, na którą będzie otwierać się furtka, należy wziąć pod uwagę bramę – czy nie będą ze sobą kolidować.Kolejny dylemat jaki należy rozstrzygnąć to pochwyt czy klamka? Wybór ten ma związek z kontrolą wejść na naszą posesję, dlatego warto również wziąć pod uwagę montaż elektrozaczepu.

Przy planowaniu ogrodzenia pod uwagę należy wziąć umiejscowienie śmietnika. Wnęka na śmietniki może mieć dwie furtki – jedną od strony posesji, a drugą od strony zewnętrznej. Oczywiście możemy zrezygnować z tej drugiej furtki, a w razie problemów, na przykład, gdy zwierzęta będą próbowały dostać się do środka śmietnika, możemy w każdej chwili ją zamontować. Pod uwagę należy wziąć wielkość wnęki, jeśli segregujemy śmieci musimy zadbać o odpowiednią ilość miejsca dla kilku pojemników.

Nie wolno nam zapomnieć o skrzynkach elektrycznych i gazowych. Konicznie musimy je wziąć pod uwagę, ponieważ może zajść potrzeba wycięcia technicznego w płocie lub w zależności od sytuacji zamurowanie jej. Przy pierwszej opcji należy zgłosić producentowi dokładne wymiary, tak aby prze zakładaniu przęsła uniknąć problemów. Przy drugim rozwiązaniu należy wziąć pod uwagę względy estetyczne, tak aby skrzynka, czy skrzynki nie były elementami, które jako jedyne rzucają się w oczy, ale stanowią spójny element ogrodzenia.

Dodatkowo powinniśmy się zdecydować na podmurówkę. Przy ogrodzeniach frontowych nie powinno podlegać to dyskusji, ponieważ podmurówka stanowi swego rodzaju zabezpieczenie. Pamiętajmy również, że podmurówka to dodatkowe centymetry naszego ogrodzenia.

Na koniec należy pomyśleć o dodatkach – skrzynka na listy, domofon, dzwonek czy numer posesji. Są to elementy, o których często zapominamy, a warto pomyśleć o tym przy planowaniu. Musimy pomyśleć o tym przy planowaniu, ponieważ konieczne jest doprowadzenie kabli. Tutaj pamiętajmy również o elektrozaczepie do furtki. Skrzynka na listy musi być umiejscowiona w takim miejscu, aby nie było przeszkód dla listonosza. Możemy zdecydować się na zwykłą skrzynkę lub przelotową. Ta druga jest wygodniejsza w obsłudze, bo nie zmusza nas do wychodzenia z posesji, aby odebrać przesyłki.