Postaw na ozdobne płoty drewniane

Ogrodzenie to bardzo ważny element każdego ogrodu, podwórza czy placu. Głównym zadaniem ogrodzenia jest oczywiście zabezpieczanie, a czasem także wyznaczenie granic. Jednak zgodzimy się chyba wszyscy z tym, że ogrodzenie to także ważny element dekoracyjny, który może znacznie upiększyć naszą posesję. Do wyboru mamy całą gamę różnych ogrodzeń wykonywanych z najrozmaitszego materiału. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, ale przede wszystkim każde z nich może być piękne. Dziś zastanowimy się, dlaczego warto zastosować ogrodzenie drewniane, czyli ozdobne płoty wykonane właśnie z tego materiału.

Dlaczego drewno?

Ogrodzenia z drewna to tak naprawdę wybór dla każdego, ponieważ drewno samo w sobie jest pięknym i wdzięcznym materiałem. Świetnie także podkreśla charakter posesji oraz pozwala na zachowanie naturalności wokół ogrodu i domu. Drewno to materiał, który cechuje się ponadczasowym i przytulnym wyglądem, który nada odpowiedni klimat w ogrodzie. Do tego, płoty drewniane są bardzo uniwersalne i rewelacyjnie sprawdzają się na posesjach, na których znajdują się ozdoby wykonane z takich materiałów jak kamień, tworzywa sztuczne czy metal. Kolejną zaletą drewnianych ogrodzeń jest również tłumienie hałasu oraz zatrzymywanie zanieczyszczeń emisyjnych produkowanych między innymi przez samochody. Tym samym okazują się świetnym rozwiązaniem także w mieście, chociaż kojarzą nam się z bardziej wiejskimi klimatami. Płoty z drewna charakteryzują się również dużą trwałością, wytrzymałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne. Solidnie wykonane są również zadziwiająco szczelne, co wpłynie na skuteczne odgrodzenie się od sąsiadów oraz ochronę przed mocnym wiatrem. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewnianych ogrodzeń i dobrym ich przygotowaniu na samym początku. Mówiąc o ozdobnej roli płotów z drewna, trzeba także nadmienić, że świetnie prezentują się one w każdym kolorze, a i ich naturalna barwa i struktura dobrze podkreślają charakter takiego ogrodzenia.

Rodzaje ogrodzeń drewnianych

Ogrodzenia drewniane można podzielić na wiele rodzajów i typów. Mówiąc jednak o ozdobnej roli płotów drewnianych, najlepiej jest podzielić je na dwie kategorie. Pierwsza z nich to płoty sztachetowe. Wyjątkowo prosty, rustykalny styl tego typu płotu to dobry sposób na oddzielenie działki w mniejszych miejscowościach i na obrzeżach miasta. W tego typu ogrodzeniu drewniane deski ustawione pionowo połączone są tymi ułożonymi poziomo albo odwrotnie. Prostota i naturalne barwy drewna czynią te systemy ogrodzeniowe idealnym dopełnieniem posesji w rustykalnym stylu. Do tego pomalowanie takiego płotu - na przykład na biało - pozwala zupełnie zmienić wygląd posesji, a nawet bawić się stylami i pomysłami. Do tego, płoty sztachetowe można kupić w formie gotowych konstrukcji, ale także zrobić je samemu. Wystarczy dobry plan, wizyta w tartaku i trochę pracy. Druga kategoria ozdobnych płotów drewnianych to płoty osłonowe, czyli takie, które zapewniają całkowitą zabudowę posesji. Dają one przede wszystkim poczucie prywatności. Zabudowane, drewniane panele całkowicie maskują ogród, chroniąc właścicieli przed spojrzeniami sąsiadów. W razie potrzeby można postawić jedynie kilka paneli w newralgicznym miejscu, tym samym nie odgradzając się od otoczenia całkowicie. Płoty osłonowe same w sobie mogą mieć różny styl. Możemy zdecydować się na płoty ryflowane, które swoją nazwę zawdzięczają specjalnej technice wycinania podłużnych rowków w deskach, co wpływa na innowacyjny wygląd ogrodzenia oraz ułatwia utrzymanie czystości na płocie i jego impregnację. Inną świetną opcją są płoty lamelowe, czyli ciasno plecione, a co za tym idzie trwałe ogrodzenie drewniane, które jest bardzo łatwe w montażu. Pełne płoty lamelowe sprawdzą się także jako dodatkowe ogrodzenie drewniane umieszczone w przestrzeni ogrodu. Podsumowując, można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że każdy, kto zdecyduje się na właśnie taki rodzaj ogrodzenia na pewno znajdzie coś dla siebie.

Wróć